AB Katılım Süreci ile İlgili Diğer Projeler

Sayın Üyemiz,

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, Avrupa Komisyonu, Avrupa Sosyal İnovasyon Yarışması 2020'yi “Modayı Yeniden Hayal Et: Sürdürülebilir Moda İçin Değişen Davranışlar” temasıyla 17/01/2020 tarihinde başlatmış olduğu ve yarışmanın, modayı üretme, satın alma, kullanma ve geri dönüştürme yöntemlerimizi değiştirecek ve tüketici davranışında daha sürdürülebilir bir değişimi teşvik edecek erken aşama projeleri aramakta olduğu bildirilmektedir. Başvurular arasından seçilecek 30 proje sahibine, iş fikirlerini bir üst düzeye taşımaları amacıyla eğitim ve koçluk verilecek, ardından jüri, her biri 50.000 Avro ödül alacak üç kazanan fikri seçecektir.

Bu yılki yarışma, modanın çevre ve sosyal etkisi üzerinedir. Avrupa Birliği ülkelerinde kişi başı kıyafet alımı 12 kilo/yıl'a tekabül etmekte, bu kıyafetlerin üretimi atmosfere 195 milyon ton CO2 katmakta ve 46 milyar m3 su tüketilmektedir. AB'deki tüm tüketimin çevre etkisinin %2 ila %10'unu giyim oluşturmaktadır. Aynı zamanda, Avrupalıların gardıroplarındaki giysilerin %30'undan fazlası en az bir yıldır kullanılmamakta ve atıldıktan sonra giysilerin yarısından fazlası geri dönüştürülememektedir.

İstihdama katkı sağlamak, sosyal dengeyi korumak gibi son derece önemli işlevleri de olan tekstil ve hazırgiyim sektörlerinin, üretimin başından tüketime, geri dönüşüme, satışı gerçekleştirilemeyen ürünlerin değerlendirilmesine kadar tüm süreçlerinde çevre etkisini en aza indirmek için modanın sürdürülebilir üretim, kullanım ve tüketimine katkıda bulunan fikirleri arayan yarışma, yenilikçi ve yaratıcı fikirleri olan girişimciler, tasarımcılar, işletmeler, üreticiler, teknoloji üreticileri dahil herkese açıktır.

Detaylı bilgiye https://eusic.challenges.org/  adresinden ulaşılabilmekte olup son başvuru tarihi 04/03/2020 olan yarışma çağrısını bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla,

 

PAYLAŞ