ABD-İran Yaptırımları, Güncel Duyuru

Sayın Üyemiz,

 

Bazı sektörlerde faaliyette bulunarak İran'a gelir getiren kişiler ve bu faaliyetlere aracılık eden yabancı finans kuruluşlarına yaptırım uygulanacağına dair 10 Ocak 2020 tarih ve 13902 sayılı ABD Başkanlık Kararı daha önce iletilmişti.

 

Bu defa, Konuya ilişkin olarak TİM'den Ticaret Bakanlığı'na atıfla alınan güncel yazıda, ABD Hazine Bakanı Mnuchin tarafından yapılan açıklamada, 13 demir çelik firması, 4 alüminyum ve bakır firması ile 1 Umman ticari firmasına ve yüksek kademede görevde bulunan İran Devleti'nden 8 resmi görevliye karşı yaptırımlar getirildiği, ayrıca yeni yönetmelik ile yaptırım getirilen ilave sektörlerde İran Devleti'nin on milyarlarca dolarlık gelirinin önüne geçileceğinin belirtildiği ifade edilmektedir.

 

Yazının devamında, ABD Hazine Bakanı tarafından yapılan açıklamada vurgulanan önemli bir hususun, yaptırımların birincil ve ikincil yaptırımlar şeklinde uygulanabileceği ve İran ekonomisi ile ilişkide olan 3. tarafların da yaptırımlar kapsamına alınabileceği bilgisinin verilmiş olması gerektiği belirtilmiştir.

 

Bilgilerinize sunarız.

PAYLAŞ