Avrupa Yeşil Mutabakatı - Ambalaj Atıklarının Azaltılması

Sayın Üyemiz,

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan alınan bir yazıda, Avrupa Birliği tarafından Avrupa Yeşil Mutabakatı kapsamında 2021 yılının 2. çeyreğine kadar, 94/62/EC sayılı Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği başta olmak üzere, ambalajlama ve ambalaj atıklarının önlenmesine ilişkin tedbirler kapsamında mevcut gerekliliklerin gözden geçirilmesi sürecinin tamamlanmasının hedeflendiği bildirilmektedir.

 

Bu sürece ilişkin olarak; ambalaj tasarımlarının geri dönüşümü destekleyecek şekilde geliştirilmesi, ambalajlamada geri dönüştürülmüş içerik kullanımının artırılması, aşırı ambalaj kullanımının düzenlenmesi ve ambalaj atıklarının azaltılması hususlarında çalışmalar yapılacağı, ilgili mevzuatın gözden geçirileceği ifade edilmektedir.

 

Konuya ilişkin görüş bildirmek isteyen üyelerimiz, en geç 6 Ağustos 2020 tarihine kadar aşağıda belirtilen internet adresi üzerinden görüş bildirim ekranını kullanarak görüşlerini iletebilirler.

 

https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12263-Review-of-the-requirements-for-packaging-and-feasibility-of-measures-to-prevent-packaging-waste

 

Bilgilerinize sunulur.

PAYLAŞ