Pakistan'a İhracatta Karşılaşılan Tarife Dışı Engeller

Sayın Üyemiz,

TİM'den alınan bir yazıda, Ticaret Bakanlığından alınan bir yazıya atıfla, Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 6. Dönem Toplantısının Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN eş başkanlığında 13-14 Şubat 2020 tarihlerinde İslamabad'da gerçekleştirildiği ve Ticaret, Hazine ve Maliye, Dışişleri, Milli Savunma, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlarımızın ziyaret sırasında Sayın Cumhurbaşkanımıza eşlik ettiği iletilmektedir.

Yazıda devamla, söz konusu toplantıda, iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik olarak Stratejik ve Ekonomik Çerçeve (SEÇ) ve Eylem Planının devlet başkanları tarafından imzalandığı ve toplam 71 maddeden oluşan eylem planı kapsamında yer alan Ticaret ve Yatırımlara ilişkin eylemlerin Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda takip edildiği belirtilmektedir. Türkiye-Pakistan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) 7. Dönem Toplantısının iki ülke devlet başkanlarının katılımıyla 2021 yılı içerisinde ülkemizde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.

SEÇ Eylem Planı'nın Ticaret alt başlığında yer alan ve “iki ülke arasındaki tarife dışı engellerin kaldırılması ve işbirliğinin güçlendirilmesini” konu alan 2. Maddesi kapsamında önümüzdeki dönemde gerçekleştirilecek temaslarda Pakistan yetkililerine iletilmek üzere firmalarımızca Pakistan'a ihracat işlemleri sırasında karşılaşılan “Tarife Dışı Engel” olarak nitelendirilebilecek hususların 5 Mart 2021 Cuma günü mesai bitimine kadar ekteki sorun bildirim formu doldurularak idmib@itkib.org.tr  adresine iletilmesi gerekmektedir.

Sorun Bildirim Formu için tıklayınız.

PAYLAŞ