Türkiye-Kuveyt İş Forumu Hakkında

Sayın Üyemiz;

 

DEİK'ten alınan bir yazıda, Türkiye-Kuveyt İş Konseyi tarafından Kuveyt Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında 12 Kasım 2019'da Kuveyt'te T.C. Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan ve Kuveyt Devleti Ticaret ve Sanayi Bakanı Sayın Khalid Naser Al Rodan'ın katılımlarının öngörüldüğü 'Türkiye-Kuveyt İş Forumu' organizasyonunun düzenleneceği bildirilmiştir. Forum kapsamında yatırım ortamlarındaki fırsatlar, inşaat, altyapı, kamu özel sektör ortaklıkları, finans ve teknoloji sektörleri özelinde ele alınacak olup, kadınların iş hayatında güçlendirilmesine yönelik özel bir oturumun yapılmasının öngörüldüğü belirtilmiştir.

Bahsekonu yazıda belirtildiği üzere; 2035 vizyonu ile petrole dayalı bir ekonomiden finans, lojistik ve ticaret merkezine dönüşmeyi hedefleyen Kuveyt, bu amaç için 2015-2020 kalkınma planı çerçevesinde ayırdığı 116 milyar dolar bütçenin büyük kısmını altyapı, enerji, hastane ve konut projeleri oluşturmaktadır. Artan petrol fiyatları ile birlikte Kuveyt inşaat sektörünün (özellikle ulaştırma, konut, güç istasyonları ve endüstriyel inşaat) 2019 yılının ikinci yarısı ve 2020 yılında büyümeye devam etmesi beklenmektedir. Aynı yazıda devamla, gaz yakıtlı projelerin yanı sıra güneş enerjisi projelerinin Kuveyt'in enerji ve altyapı yatırımlarında büyük paya sahip olmasının öngörülmekte olduğundan bahsedilirken, Türkiye ile Kuveyt arasında 600 milyon dolar civarında olan ticaret hacminin karşılıklı şekilde artırılmasının büyük önem arz ettiğine ve iki ülke arasındaki mevcut yakın siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkiler, ticari ilişkilerin gelişmesi için uygun zemini hazırlamakta olduğuna da vurguda bulunulmuştur.

Bu kapsamda, foruma katılmak isteyen firma temsilcilerinin 14 Ekim 2019 tarihine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1034/13348 bağlantısı üzerinden kayıt yapmaları ve katılım bedellerini yatırmaları rica olunur.

Ziyarete ilişkin bilgiler:

  • Ziyaret kapsamında kişi başı DEİK üyesi firma/kurum temsilcisinin katılım bedeli 5700 TL, DEİK üyesi olmayan firma/kurum temsilcisinin katılım bedeli 7125 TL'dir.
  • Katılım bedeline, bir gece Sheraton Otel'de konaklama, ISTKuveyt, Kuveyt-IST uçak bileti, Kuveyt'teki program kapsamında gerçekleştirilecek transferler, yemekler, tercüman hizmeti, toplantı girişleri dahildir.
  • Ziyarete ilişkin detaylı bilgi için Aziz Toprak (atoprak@deik.org.tr, 0212 339 50 29) ile iletişim kurabilirsiniz.
  • Ziyaret taslak programına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

 

PAYLAŞ