Türkiye-Singapur Serbest Ticaret Anlaşması Bilgilendirme Semineri Hakkında

Sayın Üyemiz;

DEİK'ten alınan yazıda DEİK/Türkiye-Singapur İş Konseyi tarafından, T.C. Ticaret Bakanlığı ve Enterprise Singapore iş birliğinde 9 Aralık 2019 Pazartesi günü 10.00-12.30 saatleri arasında River Plaza'da “Türkiye-Singapur Serbest Ticaret Anlaşması Bilgilendirme Semineri” düzenleneceği bildirilmiştir.

Aynı yazıda devamla; Güney Asya'nın finans ve ticaret merkezi olarak gösterilen Singapur'un, 2020 Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı sıralamasında 2. sırada yer almış ve 2018 yılında yaklaşık 365 milyar dolar GSYİH üretmiş olduğu, dışa açıklık açısından dünyadaki en liberal ülkeler arasında yer aldığı, yüksek gelir düzeyine sahip tüketicilerden oluşan dinamik iç pazarının yanı sıra, ASEAN üyesi olması ve 36.6 milyon TEU kapasitesiyle dünyanın ikinci en yoğun limanına ev sahipliği yapması sayesinde başta bölge ülkeleri olmak üzere Çin ve Hindistan gibi pazarlara ulaşmak açısından da önemli bir merkez görevi gördüğü ve dünyanın en büyük varlık fonu kurumlarından olan TEMASEK ve GIC aracılığıyla dış ülkelere önemli miktarda doğrudan yabancı yatırım gerçekleştirmekte olduğu belirtilmiştir.

Bu çerçevede, yazıda bölgeye olan ihracatımızın geliştirilebilmesi, Singapur'un lojistik ve ticari imkanlarının ülkemiz açısından oluşturduğu fırsatların değerlendirilmesi ve yatırım ilişkilerimizin geliştirilmesi için 14 Kasım 2015 tarihinde Türkiye ile Singapur arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanmış olduğu ve ülkemizin imzaladığı en kapsamlı STA'lardan biri olan antlaşmayla birlikte iki ülke arasındaki ticaret hacminin iki katına çıkarılmasının hedeflenmekte olduğu da eklenmiştir.

DEİK'in verdiği bilgiye göre; bahse konu seminer kapsamında STA'nın Türk iş dünyası için barındırdığı ticari fırsatlar anlatılacak, teknik ve hukuki detayları hakkında DEİK, Ticaret Bakanlığımız ve Enterprise Singapore tarafından sunumlar gerçekleştirilecektir.

Anılan bilgiler ışığında, taslak programı ekte yer alan bahse konu toplantıya katılmayı arzu eden firma temsilcilerinin 5 Aralık 2019 Perşembe günü mesai bitimine kadar https://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/1089/13842 bağlantısında yer alan başvuru formunu doldurmaları ve ayrıntılı bilgi için DEİK (Temmuz Yiğit Bezmez, tel: 0212 339 5035, e-mail: tbezmez@deik.org.tr) ile iletişime geçmeleri rica olunur.

Ek: STA Bilgilendirme Semineri Taslak Program

Bilgilerinize sunarız.

Saygılarımızla.

 

PAYLAŞ